30 hectare energiepark in Heerenveen voor energiecoöperatie SHEC

Naast de A7 verschijnt Energiepark Klaverblad Noordoost: een indrukwekkend energiepark voor energiecoöperatie SHEC met een installatie van 43.624 zakelijke zonnepanelen, en een gezamenlijk vermogen van maar liefst 30,5 MWp. We bouwen dit energiepark in opdracht van de Samenwerkende Heerenveense Energie Coöperatie (SHEC). Het energiepark voor energiecoöperatie SHEC is ons grootste project tot nu toe en daar zijn we natuurlijk trots op. Daarom spraken we erover met bestuurslid Gerard Adema van SHEC, onze salesmanager Simon Opgelder en projectmanager Sander Koelikamp.

Zo begon het verhaal van het energiepark voor energiecoöperatie SHEC

Laten we beginnen met een klein stukje geschiedenis. Want hoe zijn de plannen voor zo’n groot energiepark überhaupt ontstaan? Gerard: “Klaverblad Noordoost is in totaal een gebied van 120 hectare dat langs de A7 bij Heerenveen ligt. De gemeente heeft het jaren geleden gekocht om als bedrijventerrein in te richten, maar er bleek minder vraag naar dan verwacht. Dus kwamen er andere plannen voor het gebied op tafel te liggen, waaronder ons plan, dat het uiteindelijk gered heeft: de aanleg van een energiepark.” 

“Toen hebben wij als omwonenden laten weten dat we graag wilden dat het energiepark dan voor en door de lokale omgeving gerealiseerd zou worden. Dat zag de gemeente Heerenveen ook zitten, en nu staan we hier! We hadden eerder al een lokale energiecoöperatie opgericht, maar vanwege de omvang van dit project zijn we gaan samenwerken met andere energiecoöperaties binnen de gemeente. Dat werd de Samenwerkende Heerenveense Energie Coöperatie (SHEC).”

Energiecoöperatie is de baas

Gerard vertelt verder over hoe het eigendom van het energiepark bij energiecoöperatie SHEC terecht is gekomen: “In eerste instantie hebben we met de gemeente naar een constructie gekeken waarbij we allebei voor de helft eigenaar zouden worden. In de tussentijd hadden we als energiecoöperatie 2 zonneparken verworven, wat een behoorlijk kennisintensief proces is. Toen dat achter de rug was en de gemeente zag wat we voor elkaar konden krijgen, is besloten het eigendom van het energiepark volledig aan ons te laten. Na het maken van goede afspraken rondom het gebruik van de grond, konden we vervolgens aan de slag gaan met het leggen van de puzzel.”

Een betrouwbare partner

“De eerste puzzelstukjes die op hun plek moesten vallen, hadden te maken met zaken als de vergunning, de netaansluiting, de financiering en de SDE-subsidie”, gaat Gerard verder. “Daarna zijn we op zoek gegaan naar een partner die ons kon helpen met de realisatie van de zonnestroominstallatie.” Omdat we geen overheidsinstantie zijn, hoefden we niet aan te besteden. We hebben wel een vergelijkbare manier van werken aangehouden om de beste partij te vinden. Zo hebben we bijvoorbeeld een Pakket van Eisen uitgewerkt en aangegeven aan welke criteria partijen moesten voldoen om te kunnen inschrijven op ons project. Een van die partijen was Zonnestroom Nederland van ELIX Group, en die trokken uiteindelijk aan het langste eind!”

Simon heeft wel een idee waarom: “Ik denk dat we ons goed hebben kunnen onderscheiden van de concurrentie. Met een filmpje met 3D-beelden van het project, bijvoorbeeld. En door efficiënt en slim te werken, is het gelukt om tot een optimaal ingepaste installatie te komen. Verder denk ik ook dat het heeft geholpen dat we direct een aanbieding konden doen voor energieopslag en het onderhoud van de zonnestroominstallatie.”

Een half miljoen kilo staal

Inmiddels zijn de contracten voor zowel de bouw als het onderhoud getekend, en is de bouw begonnen. Maar daar ging nog wel wat aan vooraf. Gerard: “Voordat de financiering rond was, wilde de bank de plannen natuurlijk wel volledig doorlichten. Ze moeten zeker weten dat de zonnestroominstallatie aan alle technische eisen voldoet. Op dat soort momenten is het wel even spannend, want er hangt dan toch wel veel vanaf. Toen de financiering rond was, hebben we de handtekeningen gezet en konden de details verder uitgewerkt worden.”

“Toen de detailengineering akkoord was, gingen we de benodigde materialen bestellen”, vertelt Simon. “Gerard deelde op een gegeven moment het mooie feitje dat de stalen onderconstructie in totaal een half miljoen kilo weegt. En speciaal voor deze installatie zijn de panelen voorzien van een donker frame, want het oog wil natuurlijk ook wat! Dat vind ik sowieso mooi van de zonnestroominstallatie in het gehele plaatje van het energiepark: van de 30 hectare die er beschikbaar is voor de installatie, gebruiken we er 20. De overige 10 hectare is er om het park mooi in te passen en voldoende ruimte te hebben voor ecologie en biodiversiteit.”

1000 panelen per dag

Hoe je zo’n grote zonnestroominstallatie bouwt? Stap voor stap! Het zouden zomaar woorden uit de mond van projectmanager Sander kunnen zijn: “Natuurlijk is het een indrukwekkend project, maar we zijn goed in het bouwen van grote zakelijke zonnestroominstallaties, dus van zo’n grote installatie schrikken we niet. Uiteindelijk is het mijn taak om te zorgen dat alles op locatie gebouwd wordt zoals we hebben afgesproken. Dat begint met het nauwkeurig uitzetten van de installatie in het veld, waarna de onderconstructie geplaatst kan worden.”

Gerard: “Ons energiepark is gesitueerd vlakbij een hoogspanningsleiding van TenneT. Omdat er wat zorgen waren over de wederzijdse beïnvloeding, hebben we een studie uit laten voeren. Als gevolg daarvan liggen een paar verbindingen tussen transformatorstations in een kleine bocht, omdat we met die kabels minimaal 30 meter bij de hoogspanningsmast weg moeten blijven.”

“Het werk verloopt voorspoedig”, vertelt Sander. “We plaatsen zo’n 1000 panelen per dag en in totaal meer dan 300 kilometer DC-kabel. Aantallen waar je oren van klapperen, maar des te mooier als de zonnestroominstallatie straks in bedrijf is genomen!”

“De samenwerking met de energiecooperatie SHEC als geheel is erg prettig,” vindt Simon. “Het zijn doorpakkers, die net als wij houden van directe en heldere communicatie. Niet alle beslissingen hoeven over 5 schijven te gaan. Ze kunnen goed doordachte, snelle keuzes maken.”

Ook Sander is blij met de samenwerking: “Als je bedenkt dat dit niet hun dagelijkse werk is, is het bewonderenswaardig dat ze er zo bovenop kunnen zitten. Ze kijken en denken kritisch mee, wat ervoor zorgt dat iedereen scherp blijft en het project goed verloopt.”

De toekomst

Energiepark Klaverblad Noordoost is meer dan alleen een zonnestroominstallatie. Gerard: “De naam zegt het al: het is een energiepark. Daarom hebben we in het maken van de plannen direct verder gekeken dan alleen de realisatie van een zonnestroominstallatie. De energieopslag werd eerder al even aangehaald, die gaan we in een later stadium realiseren. En dan zijn er natuurlijk nog de issues rondom netcongestie waar we mee te dealen hebben. Voor dit energiepark zien we daarin als energiecoöperatie een rol voor onszelf weggelegd. We kunnen de netbeheerder helpen met het balanceren van het energienet, maar ook lokale bedrijven helpen met hun energievoorziening.” 

“We willen de productie zo lokaal mogelijk aanwenden en bijvoorbeeld rechtstreeks gaan leveren aan bedrijven die zich in de buurt willen vestigen. Dat is een echte win-win: niet alleen kunnen bedrijven hierdoor tóch verduurzamen of überhaupt opstarten, maar zorgen we ook voor minder druk op het elektriciteitsnet. En misschien zijn er wel veel meer lokale energiecoöperaties in het land die op deze manier een mooie rol kunnen vervullen in de energietransitie!”

mockup congestie

Download gratis e-book: ‘Eerste hulp bij netcongestie’

check Lees alles over wat netcongestie is
check Bekijk wat je nog wel kunt doen als je last hebt van netcongestie
check Ontdek hoe je toch je bedrijfsvoering kunt continueren